Dijinet

Yangın Algılama İhbar Sistemleri

PROJE
TEKLİFİ
AL !

  PROJE TEKLİFİ AL
  Proje teklifi almak için formumuzu doldurabilirsiniz.
  Yangın Algılama İhbar Sistemleri
  Dijinet

  Tarih, bir yangının erken tespitinin ve uygun bir alarm sinyalinin verilmesinin, yangından kaynaklanan büyük kayıpların önlenmesinde önemli faktörler olmaya devam ettiğini kanıtlamıştır. Düzgün bir şekilde kurulmuş ve bakımı yapılmış yangın algılama ve ihbar sistemleri, mülk kayıplarını azaltırken bina sakinlerinin ve acil müdahale ekiplerinin hayatta kalma oranını artırmaya yardımcı olabilir.

  Otomatik yangın söndürme sistemleri ile birlikte yangın algılama ve ihbar sistemleri, birçok işyerinde bulunan aktif yangından korunma sistemlerinin bir parçasıdır. Bu amaçla, benimsenen bina ve yangın kodları, yangın algılama ve alarm sistemlerinin kurulmasını gerektirebilir. Bu sistemler genellikle eğitimli kişiler tarafından kurulum ve bakım gerektirir.

  Yangın Algılama Sistemleri

  Algılama yöntemi ne olursa olsun, alarm tetiklendiğinde sirenler devreye girerek binadaki insanları yangın olabileceği konusunda uyaracak ve tahliye edilecektir. Yangın alarm sistemi aynı zamanda bir merkezi istasyon aracılığıyla itfaiyeyi uyarabilecek bir uzak sinyal sistemi de içerebilir.

  Yangın algılama sisteminin “Beyni” Yangın Alarm Kontrol Ünitesidir. Tüm algılama sinyallerinin bağlanacağı merkezdir ve kullanıcılara yangın ile ilgili bir durum göstergesi sağlar.

  Ayrıca ünite rutin yangın ve tahliye tatbikatlarında kullanılabilmesi amacıyla ihbar sistemini simüle etmek üzere kontrol edilebilir, böylelikle tüm personel gerçek bir yangın durumunda ne yapması gerektiğini bilir.

  Yangın algılama sistemleri geniş bir yelpazede farklı türleri içerir fakat en temelinde aşağıda sıralandığı gibi gruplara ayrılabilir:

  • Duman dedektörleri
  • Isı dedektörleri
  • Çoklu sensör dedektörleri
  • Karbon Monoksit dedektörleri
  • Manuel İhbar Butonları

  Yangın İhbar Sistemleri

  Yangın İhbar Sistemleri en temelinde dört ana gruba ayrılabilir. Bunlar:

  Konvansiyonel Yangın İhbar Sistemleri

  Alarmın nedenini ve bölgesini tespit etmeyi kolaylaştırmak amacıyla, ihbar butonları ve algılama sistemleri bölgelere ayrılarak düzenlenmiştir, bu durum hem genel bina yönetimi hem de itfaiye için önem arz etmektedir.

  Adreslenebilir Yangın İhbar Sistemleri

  Adreslenebilir yangın ihbar sisteminin ilkesi, her algılama sistemine belirli bir Adresin tanımlanmasıyla acil durumlarda Kontrol Ünitesinden tam olarak hangi dedektörün veya ihbar butonunun ihbarı olduğunu belirleyebilmesi dışında Konvansiyonel Sistem ile aynıdır.

   “Konvansiyonel Yangın İhbar Sistemi” ve “Adresli Yangın İhbar Sistemi”nde, yangın algılama sistemleri sadece algılanan fenomenin değerini temsil eden sinyaller verebildiklerinden akıllı olarak kabul edilmezler.

  Akıllı Yangın İhbar Sistemleri

  Akıllı Yangın Alarm sisteminde ise her yangın algılama sistemi, çevresindeki ortamı değerlendiren ve bir arıza, yangın veya sistemin temizlenmesi gerekip gerekmediğini Kontrol Ünitesine bildiren akıllı sistemlerdir.

  Kablosuz Yangın İhbar Sistemleri

  Birden fazla benzersiz fayda sağlayan basit bir konsepttir ve kablolamaya ihtiyaç duymadan tam bir akıllı yangın algılama ve ihbar sistemidir.

  Menü Görüntüle