Dijinet

Yangın Algılama Sistemleri Hakkında 5 Başlık

PROJE
TEKLİFİ
AL !

  PROJE TEKLİFİ AL
  Proje teklifi almak için formumuzu doldurabilirsiniz.
  Yangın Algılama Sistemleri Hakkında 5 Başlık
  Dijinet

  Yangın Algılama

  Ciddi hasarlara, can ve mal kayıplarına yol açabilen yangınları en az zararla atlatabilmek için teknolojinin avantajları ön plana çıkıyor. Günümüzde çok katlı binaların yaygınlaşması nedeniyle ortaya çıkabilecek yangınlardan haberdar olabilmek oldukça zor olabiliyor. Çünkü yaşam alanlarının yanı sıra kullanılmayan bölgelerde de yangınlar başlayabilir. Yangından korunabilmek içinse yangın algılama teknolojileri dikkat çekiyor. Özel sensörler ile gaz ve dumanı analiz eden bu sistem, yangın anında binadaki her insanı uyarabiliyor. Ev, hastane, okul, iş yerleri gibi birçok alanda bu teknolojiler kullanılabiliyor.

  Yangın Algılama Sistemleri

  Yangına ilk müdahale şansı vererek büyümeden söndürme şansı tanıyan yangın algılama teknolojileri, insan hayatına değer katıyor. Güvenli bir ortamın oluşmasına imkan sağladığı gibi kolay kullanımıyla herkesin ilgisini çekiyor. Yangın alarm ünitesiyle birlikte kullanılan sistem, farklı ekipmanlarla destekleniyor. Temel olarak çeşitli alarm dedektörleri, flaşör ve butonlardan oluşuyor.

  Yangın algılama sistemi kablo bağlantılarıyla aldığı bilgiyi ana panele gönderiyor. Dedektör ve sistem kablosu arasındaki bilgi alışverişiyle kontrol paneline iletilir. Tavana monte edilen ısı ve sıcaklık artışı dedektörleri, bir sızıntı anında sesli alarmlar ile uyarı verir. Alınan bilgileri kullanıcılar panelden izleyebilir. Sistemden en iyi verimi alabilmek için yeterli genişlikteki bir alana uygulanmalıdır.

  yangin algilama ve ihbar sistemleri 855x470 1
  YANGIN ALGILAMA SİSTEMLERİ

  Yangın Algılama Sistemlerinin Yararları Nelerdir?

  Yangın algılama sistemi, yaşanan bir yangının nereden geldiğini kullanıcılara aktarabilir. Bu sayede yangın alanına hızlıca giderek en az zararla olayı atlatabilirsiniz. Maksimum koruma için yapı alanlarına sistemin uzmanlar tarafından entegre edilmesi gerekir. Alan genişliği, müdahale mesafesi ve riskli yerler ortaya çıkarılarak en verimli yerleşim tercih edilmelidir.

  İyi bir yerleşim yapıldıktan sonra yangın panelinde çalışacak bir uzman görevlendirilmelidir. Bu sayede haberleşmeyi hızlıca sağlayabilirsiniz. Özellikle kamu binaları, hastaneler ve okullar gibi çok sayıda insanın yaşamını sürdürdüğü alanlarda hızlı ve tehlikesiz bir reaksiyon alabilmenize fayda sağlar. Hassas sensörlere sahip yangın algılama teknolojileri, yangını daha başlamadan bitirme fırsatı tanır.

  Yangın Algılama Sistemi Nasıl Çalışır?

  Yangın ihbar sisteminin kontrol merkezi olan yangın paneli, dedektörlerden alınan bilgileri analiz eder. Yangının oluşmasını ise flaşörlere, telefon arama cihazlarına ve sirenler aracılığıyla herkese duyurur. Bir adet aküye sahip olan yangın algılama sistemi, olası bir enerji kesintisinde çalışmasını sürdürebilir. Dışarıdan müdahaleyi engellemek içinse anahtarla kullanımı sağlanır.

  Yangın sırasında bir duman, is ve diğer partikülleri algılayan ısı dedektörü, hassas çalışan bir cihazdır. Isı dedektörü ise yangın algılama sırasında sıcaklığın belirli bir seviyeyi aşmasıyla panele sinyal gönderir. Yangın ihbar sireni yangın anında binada yaşayanları ses ile uyararak önlem alınmasını sağlar. Ayrıca yangını manuel olarak bildirilmesini sağlayan yangın ihbar butonu da oldukça önemlidir.

  yangin alarm sistemleri 2
  YANGIN ALGILAMA ÜRÜNLERİ

  Yangın Algılama Sistemleri Kaça Ayrılır?

  Konvansiyonel ve adresli olarak adlandırılan iki çeşit yangın algılama sistemi vardır. Konvansiyonel yangın algılama sisteminin en büyük avantajı yangının bölgesini tespit etmektedir. Fakat hangi dedektörden ihbarın geldiği bilinmemektedir. Kullanılacak bir bölge için 20 adete kadar dedektör yerleştirme şansı verir. Genellikle küçük alanlarda kullanılır ve kurulum maliyeti düşüktür. Bir bölgeye birden fazla dedektör eklenebilir. Her bir kat bir bölge olarak kullanılabilir.

  Adresli yangın algılama sisteminde yangın ihbarı direkt olarak dedektörden alınır. Oldukça gelişmiş bir sistem olduğu için yangına hızlı müdahale imkanı verir. Panele bağlı olan her bir dedektörün kendine has bir adresi vardır. Bu adres üzerinden panel ile devamlı iletişime geçerler. Bilgisayar veya akıllı cihazlar tarafından kontrol edilebilmesi kullanım açısından avantaj sağlar.

  "Yangın Algılama Sistemleri Hakkında 5 Başlık" (Hakkında 2 yorum)

  1. Yangın algılama sistemleri hakkındaki detaylı yazınız için teşekkür ederiz .En yakın zamanda yangın algılama sistemleri ürünleriniz ile ilgili alışveriş yapmak için sitenizi tekrardan ziyaret edeceğim .

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Menü Görüntüle