Seslendirme Sistemleri Hakkında 5 Başlık - Dijinet
Dijinet

Seslendirme Sistemleri Hakkında 5 Başlık

PROJE
TEKLİFİ
AL !

  PROJE TEKLİFİ AL

  Proje teklifi almak için formumuzu doldurabilirsiniz.

  Seslendirme Sistemleri Hakkında 5 Başlık

  Seslendirme Sistemleri Nedir?

  Seslendirme cihazları, istenilen mesajların ve seslerin yayınlanabilmesi için kullanılır. Birçok materyalden oluşan seslendirme sistemleri, işletmeler için büyük önem taşıyan detaylardandır. Örneğin bir alışveriş merkezinde yönlendirme amacıyla kullanılacak bu cihazlar, müşteri konforu sağlayabilir.

  Ya da müzik yayını yapabilen bir ürün, insanların keyifli vakit geçirebilmesine yardımcı olur. İş yerlerinin yanı sıra ev ortamında da kullanılabilecek ürünler, profesyonel sanatçıların işlerine destek sağlar. Yüksek ekipman kalitesiyle ses deneyimini iyileştiren seslendirme ürünleri, hoş bir ambiyans oluşturabilir. Yangın algılama sistemleriyle birlikte de kullanılabilen bu ürünler, olası bir yangın sırasında tahliye yapılacak alanlarda insanları yönlendirebilir.

  Seslendirme Sistemlerinin Özellikleri

  İnsanları kolay ve hızlı bir şekilde binalardan tahliye etmek için kullanılabilen sistemler, can güvenliğini üst seviyeye çıkarıyor. seslendirme sistem , güç kaynakları, hoparlörler, merkezi cihazlar, mikserler, amplifikatörler, kontrol ve uyarı cihazlarıyla birlikte çalışan sistemlerdir. Acil anons ve yangın algılama amaçlı kullanılacaksa sistemin ortam gürültüsünden fazla olması gerekir. Bunun içinse kurulum yapılacak mekana göre bir sistem belirlenmesi gerekir.

  Sistemde kullanılacak watt değeri ve fiziksel uygunluk da önemli konulardandır. Özmeta seslendirme ürünlerinde insan tahliyesi için ses iletimi manuel yapılacaksa kaliteli mikrofonlar kullanılmalıdır. Ayrıca mikrofona gerek kalmadan birçok cihaz otomatik ses kaydı sayesinde istenen mesajların iletilebilmesini sağlar. Örneğin bir müzik yayını sırasında mikser cihazı yayını keserek anonsu aktarabilir. Kısa devre korumasına sahip seslendirme ürünleri, uzun yıllar kullanıma göre tasarlanır.

  TS 800 900ALL

  Özmeta Seslendirme Sistemlerinde Kullanılan Ekipmanlar

  Amplifikatörler

  Seslendirme sistem amplifikatörleri, ses sinyallerini güçlendirerek yeni sesi hoparlöre iletir ve ses deneyimini artırır. Üzerlerinde yer alan göstergeler, mevcut sinyal sevisini gösterir. Kullanılacak alana göre farklı boyutlara sahip olabilir. Türkçede amfi olarak da kullanılır. Sınıflarına göre farklı özelliklere ayrılır.

  Hoparlörler

  Sinyali ses çeviren cihaza hoparlör denir. Genel olarak tweeter, midrange ve woofer tarzda üretilen üç ayrı modele sahiptir. Ayrıca Özmeta seslendirme ürünlerinde duvar tipi, range ve asma tavan tipi gibi işlevsel alt çeşitleri vardır. Asma tavan tipi hoparlörler daha az yer kaplamasıyla ön plana çıkar. Asma tava tipi olanlar otellerde, restoranlarda, hastanelerde ve okullarda sıkça kullanılır. Duvar tipi ise duvara sabitlenen ürünlerdir. Kullanılacak alan göre özel kabinlere sahip olabilirler.

  Mikser

  Karıştırıcı anlamına gelen mikser, birden fazla sesin tek bir noktadan çıkmasını sağlar. Mikrofon giriş sayısı, gücü, mono ve stereo giriş sayısı mikserlerin temel özelliklerindendir.

  Ekolayzer

  Ses frekanslarını artırmaya veya azaltmaya yardımcı olan bir sistemdir. Sesin kulağa daha hoş gelmesine yardımcı olacak ince ayarlara sahiptir.  Yazılımsal veya donanımsal olarak üretilebilirler.

  Mikrofonlar

  Elektrik yardımıyla sesi elektriksel titreşime çevirerek aktarma ve depolama işlemlerine yardımcı olan bir araçtır. Özmeta seslendirme ürünleri, gerekli ayarlar yapıldığında bir mikrofon mevcut sesin daha yüksek çıkmasını sağlayabilir.

  9b29abc44a721f682ef1d006c0821cfe 1565075215142

  Seslendirme Sistemi Montajı

  Özmeta seslendirme ürünleri kurulmadan önce mekanın krokisi basit olarak çizilir. Bu çizim cihazların yerleştirilmesi için yardımcı olacaktır. Ses sisteminden en iyi verimi alabilmek için alan hesabı yapılır. Müzik, yönlendirme, konferans veya tahliye amaçlı gibi kullanımlar önceden belirlenir. Yeterli güçteki cihazlar ortamdaki insanları rahatsız etmeyecek şekilde yerleştirilir. Bu sayede akustikten de yararlanılır.

  Kablo bağlantıları ve uzunlukları da dışarıdan görünmeyecek şekilde dekore edilir. Yetersiz uzunluktaki bir bağlantı kablosu aynı zamanda kötü bir ses deneyimi yaşatabilir. Gürültü, yankı ve ses kirliliğini önleyerek akustikten en iyi şekilde faydalanmak gerekir. Özmeta seslendirme ürünleri, kurulumu, montajı ve tavsiyeleri hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

  Menü Görüntüle