Yangın Algılama Sistemleri Periyodik Bakım Hakkında 4 Başlık - Dijinet
Dijinet

Yangın Algılama Sistemleri Periyodik Bakım Hakkında 4 Başlık

PROJE
TEKLİFİ
AL !

  PROJE TEKLİFİ AL

  Proje teklifi almak için formumuzu doldurabilirsiniz.

  Yangın Algılama Sistemleri Periyodik Bakım Hakkında 4 Başlık

  Yangın Algılama Sistemleri Periyodik Bakım

  İnsan hataları veya sistem arızalarından kaynaklı yangınlar meydana gelebilir. Her ne olursa olsun bir yangın can ve mal kaybına sebep olablir Yangın algılama sistemleri ise bu kayıpları en aza indiren veya tamamen engelleyen verimli mekanizmalardır. Dedektörler aracılığıyla gerçekleştirilen yangın algılaması; duman, is ve sıcaklık artışını belirleyerek elektrik paneline uyarı verir. Yangın algılama sistemleri periyodik bakım ise cihazların verimli çalışabilmesi için oldukça önemlidir. Modern teknolojilerle üretilen sistemler artık kirlenme uyarısını otomatik olarak verebilmektedir. Biriken kirler yanlış alarma sebebiyet verebileceği için bakımların zamanında yaptırılması tavsiye edilir. Haftalık ve aylık bakımlar işletme tarafından yapılırken 3, 6 ve 12 aylık bakımlar yetkili servisler tarafından yapılır.

  img05
  YANGIN ALGILAMA SİSTEMLERİ

  Bakımsızlığın Neden Olabileceği Hatalar

  Yangın algılama sistemleri periyodik bakım yapılmadığı takdirde tozlanma, egzoz gazı ve hızlı hava akımlarında bile yanlış alarm verebilir. Duman dedektörleri, yüksek rutubetin olduğu ve hatta böceklerin olduğu yerlerde bile alarm çalabilir. Sıcaklık dedektörleri ise fırın ve ocak gibi beyaz eşyaların yaydığı ısı nedeniyle çalışabilir. Restoranlar, oteller ve yanıcı gazların bulunduğu tesislerin düzenli yangın algılama sistemleri periyodik bakım ihtiyacı mutlaka bulunmalıdır. Yangın dedektörleri, kaynak işlemlerinde, aşırı sıcaklık yayan lambalarda ve hatta güneş ışığında bile alarm verebilir. İşletme prestijinin olumsuz etkilenmemesi ve doğru çalışan bir sistem için bakımları unutmamalısınız.

  Yangın Algılama Sistemleri Periyodik Bakım Neden Yapılır?

  Yangın algılama sistemleri periyodik bakım uygulamaları yönetmelikte yer alan zorunlu maddeler nedeniyle yapılmalıdır. Düzenli yaptırılmayan bakımlar, nem ve kirler nedeniyle aşınma yaşayabilir. Bu da sistemin kullanım ömrünü olumsuz etkiler. Ayrıca sorunsuz çalışan bir sistem sadece bakımsızlık nedeniyle büyük arızalara yol açabilir. Bu arızalar ise sigorta kapsamında değerlendirilemeyeceği için maliyetlerinizi artırır. İşletme sahiplerinin genel bakımlardan önce basit kontrolleri de yaptırması oldukça avantajlı olacaktır. Bakım ve servis kılavuzlarında yazan bilgiler bu süreçte size yardım sağlayabilir.

  FireProtection fire alarms blueprints

  Yangın Algılama Sistemleri Periyodik Bakım Nasıl Yapılır?

  Yangın algılama sistemleri periyodik bakım uygulamaları başlamadan önce kontrol paneli test moduna alınır. Mod ile alarm çalınmasının önüne geçilir. Daha sonra her bir dedektörün alarm çaldırılması sağlanır. Bu sayede panel izlenirken alarmın doğru adresten gelip gelmediği kontrol edilir. Alarm ile birlikte flaşörler ve sirenler de incelenir. Olası bir arıza yoksa tüm cihazların temizlik işlemleri yapılır. Yedek güç kaynağı ve arıza göstergeleri de kontrol edilir. Batarya testleri de sistemin çalışmaya devam edebilmesi için gözden geçirilir. Yangın ihbar butonları, gaz algılama sistemleri ve diğer panellerdeki aksaklıklar giderilir. Aşınma ve kırılmalar mevcutsa mekanizmalar onarılır. Yangın algılama sistemleri periyodik bakım uygulamasıyla yangın senaryosuna uygun çalışma sağlanıyorsa bakım tamamlanmıştır.

  İlgilinizi Çekebilir : Siemens Yangın Algılama Sistemleri

  Periyodik Bakımın Avantajları Bakımlar, sistemin uzun yıllar performanslı ve kontrollü bir şekilde çalışabilmesini sağlar. Yangın anında uyarı sistemini hızlıca aktif ederek binadaki insan tahliyesini kolaylaştırır. Yeniden ayarlanmış dedektörler sayesinde yangının tam olarak nereden geldiği bilinebilir. Bu da yangının tekrarlanmaması için oldukça önemlidir. Ayrıca bakımı tamamlanmış kontrol ve gösterge panelleri, manuel incelemeler sırasında kullanıcıyı yanıltmaz. Yenilenmiş bir sistem sayesinde elektrik tüketimi de daha az olur. Daha iyi çalışan sistem aşırı yüklemeyi önleyerek kısa devreyi engeller. Yangın algılama sistemleri periyodik bakım uygulamaları sistemin daha hassas çalışmasına yardımcı olur. Bakımlardan işletme sahipleri zorunlu olduğu için yapılmadığı takdirde cezalar ortaya çıkabilir. İnsan hayatının korunduğu binalar, o işletmenin güven kazanması için de oldukça önemlidir. Siz de sistemler ve bakımlar için bize ulaşabilirsiniz.

  "Yangın Algılama Sistemleri Periyodik Bakım Hakkında 4 Başlık" (Hakkında 6 yorum)

  1. Yangın Algılama Sistemleri Periyodik Bakımı hakkındaki yazınız gerçekten çok başarılı olmuş

  2. yangın ihbar sistemleri ve detayları hakkındaki detaylı yazınız için teşekkür ederiz .

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Menü Görüntüle