Dijinet

Yangın Algılama Ne İşe Yarar? Nerede Kullanılır ?Gelin Bunları 4 Başlıkta Açıklayalım

PROJE
TEKLİFİ
AL !

  PROJE TEKLİFİ AL
  Proje teklifi almak için formumuzu doldurabilirsiniz.
  Yangın Algılama Ne İşe Yarar? Nerede Kullanılır ?Gelin Bunları 4 Başlıkta Açıklayalım
  Dijinet

  Yangın Algılama Ne İşe Yarar?

  Gece veya gündüz ortaya çıkabilecek yangınları engelleyen yangın algılama sistemleri her işletme için önem arz eder. Can ve mal kayıplarının yaşanmadan önlenebilmesi için geliştirilen bu sistemler, erken müdahale için birebirdir. Yangın algılama sistemleri firmaları da bu ürünlerin teknolojilerini her geçen gün geliştirerek güçlendirir. Otomatik yangın söndürme sistemleriyle birlikte kullanıldığı takdirde yangın başlamadan söndürülebilir.

  Hastanelerde, okullarda, depolarda, iş yerlerinde ve konutlarda aniden çıkabilecek bir yangın her zaman fark edilemeyebilir. Küçük bir kıvılcımla başlayarak uzun süre fark edilmediği takdirde daha büyük sorunlara yol açabilir. Yangın algılama sistemleri firmaları, sahip oldukları ürünler sayesinde yangının çıktığını ilgili personellere kolaylıkla bildirilmesini sağlar

  Yangın Algılama Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

  Bu tür sistemler yangının en kolay çıkabileceği yerlerde kullanılır. Yanıcı sıvı ve gazların üretildiği yerler, plastik ve köpük üretilen tesisler, boyahaneler, kağıt üretiminin olduğu fabrikalar, restoran servis bölümleri ve çamaşırhaneler ateşin en kolay tutuşabileceği yerlerdir. Bu nedenle yangın algılama sistemleri firmaları ile işletmenize entegre edebileceğiniz cihazlar ile can ve mal güvenliğini artırabilirsiniz. Bu tür mekanlar için ideal yapıdaki ürünlerin seçilmesi takdirde en iyi verim alınabilir. Mekanlarda tek bir kat veya birden fazla kata algılama cihazları eklenebilir. Ayrıca her katta alanın genişliğine göre birden fazla cihaz yerleştirilebilir.

  Yangın Algılama Sistemleri Nasıl Çalışır?

  Yangının ışıması, ısısı ve dumanının dedektörlere ulaşabilmesiyle alarm verir. Alarm sesli ve ışık saçarak insanları uyarır. Yangın ihbar sisteminin kontrol merkezi olan bir yangın paneli bulunur. Sinyallerin buraya ulaşması sonucunda istenilen noktalardan siren alarmı verilebilir. Yangın algılama sistemleri firmaları ise olası bir elektrik kesintileri için bu cihazları yedek enerjiyle donatır. Panele bağlı bir duman dedektörü, yangın anında ortaya çıkan is ile uyarı verir.

  Isı dedektörü ise sıcaklığın artmasıyla çalışan bir sistemdir. Bu sistemler aktif olduğunda sirenler otomatik olarak çalar. Bunun haricinde yangın algılama sistemleri firmaları manuel müdahale için de gerekli donanımı sistemde ekler. Manuel müdahale genellikle yanlış alarmlar için insanların alarmı kapatabilmesi için önem taşır. Bunların yanı sıra sistemlere entegre edilebilen kaçak dedektörü de doğalgaz kaçaklarına karşı uyarı sağlar. Özellikle yanıcı ve patlayıcı gazların bulunduğu işletmeler de bu önem taşır.

  konvansiyonel yangin alarm sistemleri
  YANGIN ALGILAMA SİSTEMLERİ FİRMALARI

  Yangın Algılama Çeşitleri

  Yangın algılama sistemleri firmaları ile satışa sunulan iki tipi yangın algılama vardır. Bunlar konvansiyonel ve adresli sistemlerdir.

  Konvansiyonel Sistem

  Bu sistem zone adı verilen bölgelerden oluşur. Her bölgede bir devre bulunur. Buton ve 20-30 arası dedektör her devreye yerleştirilir. Olası bir yangın anında uyarılar noktasal olarak değil bölgesel olarak gelir. Örnek verecek olursak 1. Zone 1. Kat ise uyarı 1. Kattan gelir. Fakat odak nokta belli değildir.

  Adreslenebilir Sistem

  Ortaya çıkan yangının tam olarak adresini ihbar eden bir sistemdir. Yangın algılama sistemleri firmaları tarafından sıkça kullanılır. Her devrede 100 ve 125 arası dedektör bulunabilir. Herhangi bir arıza durumunda da arızanın hangi dedektörden kaynaklandığı bilinebiliyor. Kısa devre, hat kesikliği ve toprak kaçağı kolaylıkla bulunabilir. Bu sistemdeki dedektörlerin alarm seviyesi manuel olarak seçilebilir.

  Alarmı engelleyecek bir kirlilik varsa bunu kullanıcıya bildirebilir. Otomatik ayarlamalar sayesinde hassasiyet seviyesini kendileri belirleyebilirler. Yangın algılama sistemleri firmaları tarafından sunulan bu sistemin en önemli özelliği sistemin tamamen durmamasıdır. Bir dedektörün arızalanması durumunda sistem çalışmasına devam edebilir. Kablo işçiliğinden ve malzemesinden tasarruf imkanı sağlayarak birden fazla panel arasında bağlantı oluşturabilir. Sistem ayrıca farklı senaryolara göre manuel olarak çalıştırılabilir.

  "Yangın Algılama Ne İşe Yarar? Nerede Kullanılır ?Gelin Bunları 4 Başlıkta Açıklayalım" (Hakkında 4 yorum)

  1. yangın algılama sistemleri hakkındaki yazınız gerçekten çok aydınlatıcı olmuş teşekkür ederiz .

  2. yangın algılama sistemleri hakkındaki araştırma ödevimi web siteniz de paylaşmış olduğunuz yazılar sayesinde başarılı bir şekilde tamamladım .Bu kadar detaylı ; yangın algılama sistemleri ve yangın algılama sistemleri ile ilgili yan ürünler , nasıl kullanılır ve buna benzer bir çok detaya yazınızda yer verdiğiniz için teşekkür ederiz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Menü Görüntüle